DİSLEKSİ, DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE VE ÜSTÜN ZEKALILAR ÖZEL EĞİTİM VE DANIŞMA MERKEZİ

Sık Sorulan Sorular

Disleksi bir zeka problemi değildir. Dislektik çocuklar normal veya üstün zekalıdır.Dislektik çocukların %30’u üstün zekalıdır.

Disleksi bir hastalık değildir. Nörogelişimsel bir problemdir. Dislektik çocukların öğrenme ile beyindeki bazı bağlantı yolları normale göre farklıdır.

Disleksi kalıtsal geçiş gösteren bir hastalıktır. Ancak ailesel geçiş 0 değildir. Yani anne veya babada disleksi varsa çocukta da kesin disleksi olacak değildir, ancak olma olasılığı normale göre yüksektir. Yine kardeşlerden birinde disleksi varsa diğerinde kesin olacak diye bir kural yoktur.

Özel öğrenme güçlüğü zekası normal veya üstünde olan çocuklarda görülen öğrenme güçlüklerinin genel adıdır. Disleksi ÖÖG’nin bir alt grubudur. Diğer alt gruplar, disgrafi ve diskalkülidir.

Evet disleksinin okul öncesi dönemde belirtileri olabilir. Genellikle lisan problemleridir. Geç konuşurlar, konuşurken sesleri karıştırırlar. Gece- gündüz, gelmek- gitmek gibi bazı kavramları karıştırabilirler. Motor becerilerde de gerilik farkedilebilir. Sakarlık, bisiklete binememe, ip atlayamama gibi

Hayır, bazen hepsi aynı anda görülebileceği, gibi bazen sadece birisi veya ikisi görülebilir.

Disleksi tedavisinde direk bir ilaç tedavisi yoktur. Çünkü disleksi bir hastalık değildir. Ancak eşlik edebilecek DEHB, anksiye, depresyon gibi durumlarda bunların giderilmesi için ilaç kullanılabilir.

Kesin bir süre verilemez. Tanının erken konulması ve erken müdahale, erken destek eğitimine başlanması daha çabuk düzelmeyi sağlar. Dislektik çocuklar uygun destek eğitimini aldıktan sonra, akademik olarak başarılı olup, genel müdür, araştırmacı, doktor, öğretim görevlisi, sanatçı 

Evet dislektik çocukların önemli bis kısmında DEHB görülür. Bu oran değişik araştırmalarda %30 ila %60 olarak bildirilmiştir.

Dislekside genetik yatkınlık vardır ancak kardeşlerde birlikte disleksi olma oranı çok yüksek değildir.

Dislekside yabancı dil öğrenmek zordur. Çok doğaldır ki okuma-yazma güçlüğü çeken çocukta ikinci bir dili öğrenmek akranlarına göre daha zordur. Ancak bu konuda uzman eğitimciler ile daha kolay yabancı dil öğrenilebilir. 

Dislekside , düzeltici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış, dünyada standart olarak kullanılan bir ilaç veya vitamin kullanımı yoktur. Ancak bazı vitaminler dikkat ve öğrenme performansını arttırabilecekleri için kullanılabilir. Fakat bu vitamin ve ilaçlar yan etki oluşumu riski nedeniyle mutlaka bir hekim tavsiyesi-reçetesi ile kullanılmalıdır.